Uzun süredir yeni bir blog yazısı yazmıyorum ancak işlerim bir hayli karışıktı ve zorlu günler geçirdim. Çok şükür şimdi tekrar sizlere blogum aracılığıyla seslenmeye devam ediyorum.

Ben bu blogu açarken aklımda hiç kişisel blog açma fikri yoktu. Geçen sene(2015) R10 forumunu gezerken Netinternet hosting firmasının ücretsiz domain kayıt etme kampanyası vardı. Bu kampanya kaçırılmazdı, mutlaka bir alan adı kayıt etmeliydim. Bir süre düşündüm ancak aklıma bir proje gelmedi fakat bir alan adı kayıt etmek de ısrarcıydım. Sonra neden kişisel bilgileriminde olduğu bir blog açmıyorum dedim ve htayfur.com domainini Netinternet hosting firmasının sağladığı kampanya ile kayıt ettim. Buraya kadar herşey çok güzel ancak firmanın desteği çok iyi olsada malesef müşterilerine sunduğu panel Godaddy kadar özgür bir panel değil. Örneğin domain iletişim bilgilerini(whois) değiştirdiğimizde 4 iletişim bilgi alanından sadece bir kısmı değiştirilebiliyordu ancak geri kalan bilgileri değiştirebileceğimiz bir alan yoktu. Bir sene sonunda(zaten süresi bitiyordu) bu nedenden dolayı domaini godaddy‘e transfer etmeye karar verdim ve geçen haftalarda domaini transfer ettim. Peki bu işlemi adım adım nasıl gerçekleştirdim?

Godaddy’e Domain Nasıl Transfer Edilir?

İlk önce Godaddy sitesini ziyaret edip üyeliğimiz yok ise kayıt oluyor, zaten bir hesabımız var ise giriş yapıyoruz. Daha sonra “Domain” menüsünün altında bulunan “Domain transfer” linkine tıklıyoruz.

Daha sonra transfer etmek istediğimiz domain adını karşımıza çıkan alana yazıyor ve “Go” butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda “Proceed to Checkout” butonuna tıklıyoruz.

Domaini 1 yıldan fazla uzatarak transfer etmek istiyorsanız fotoğraf da belirttiğim sarı kısmı kendinize göre değiştirip tekrar “Proceed to Checkout” butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Fiyatlandırma döviz kuruna göre değişmektedir.

Karşınıza ödeme sayfası açılacak ve bu sayfada kendinize uygun olan seçeneği işaretleyerek ödeme bilgilerinizi girip, “Place Your Order” diyerek transfer işlemine devam ediyoruz. Preferred Payment Method daha önce Godaddy hesabınıza eklemiş olduğunuz kayılı kart bilgilerini belli etmektedir. Eğer yeni bir kart bilgisi girecekseniz Credit/Debit/Prepaid Card seçeneğini seçerek devam edin.

Karşınıza teşekkür eden bir yazı çıkıyorsa ödeme işlemini başarıyla tamamlamış oluyoruz ancak Godaddy domain transfer işlemimiz hâlâ devam ediyor.

Eski domain panelinizde eğer domain kilidiniz aktif ise kilidi pasif yani kapalı duruma getiriyoruz.

Alan adınızı transfer edebilmeniz için eski domain panelinizden alabileceğiniz bir EPP koduna ihtiyacınız var. Eğer bu kod yok ise domain transfer işlemini yapmanız mümkün olmaz. Eski domain panelinizdeki EPP kodunu Godaddy domain paneline kayıt etmek üzere not edin.

Bu arada transfer işlemini başlattığınızda mail adresinize aşağıdaki gibi içeriğinde işlem kimliği ve güvenlik kodunu içeren bir mail alacaksınız. Bu bilgileri işlemin devamında kullanacağız.

Godaddy domain panelinde Transfer kısmında aşağıdaki gibi transfer etmek istediğiniz domaini göreceksiniz. Bu domainin solundaki kutucuğu işaretleyerek “authorized transfer” e tıklayarak transfer işlemini yetkilendirmeye başlıyoruz.

Karşımıza çıkan pencerede “Add Transfer Codes” e tıklayarak bize daha önce gönderilen transaction(işlem kimliği) ve security(güvenlik kodu) bilgilerini buraya kaydediyoruz.

Bilgileri girdikten sonra “Add” tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

Daha sonra “Next(ilerle)” butonu aktif olacak ve “Next” diyerek sonraki adıma geçiyoruz.

Ve son olarak eski domain panelinden aldığımız EPP kodunu “Authorized Code” alanına girip hemen altında bulunan maddenin solundaki kutucuğu işaretleyerek devam ediyoruz.

Status(durum)” kısmında transfer işlemi hakkında bilgi yer alır. Eğer durum kısmında “Processing transfer” yazıyor ise transfer işleminin başladığı anlamına gelir ve ortalama 1 hafta içerisinde sahip olduğunuz domain eski domain sağlayıcınızdan Godaddy’e transfer edilecektir.

Status kısmında farklı sorun veya bilgilendirme ile karşılaşırsanız hemen yorum kısmına yazarak benden yardım isteyebilirsiniz.
Godaddy domain transfer işlemini resimli olarak anlatmaya çalıştım arkadaşlar umarım yardımcı olabilmişimdir.