Selamlar, uzun süredir 1984 ve hayvan çiftliği kitabını okumak istemişimdir ancak şöyle birşey var ki ben hiç kitap okumayı sevmeyen biriyim. İnternetten sayfalarca makale okurum ancak aynı bilgileri kitap’dan okurken başıma ağrılar giriyor, sıkılıyorum vs. Elime bir kitap almayalı 6 sene kadar uzun bir süre oldu.

Bu süre sonunda elime tekrar kitap almamı sağlayan arkadaşım Turan oldu. Turan’a daha önce bu kitapları okumak istediğimden bahsetmiştim ve sağolsun 1 hafta kadar önce kendisi bana 2 kitabıda hediye almış.


1984 ve hayvan çiftliği kitaplarının yazarı George Orwell, gerçek ismi Eric Arthur Blair. İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerinden birisiymiş. Kısa bir süre polis memuru olarak görev yapmış daha sonrasında istifa etmiş. Yazarın geniş hayatı için Wikipedia’yi ziyaret etmenizi öneririm.

1984

1984 kitabının içeriğinde biraz okuduğum kadarıyla geleceğe ve hatta şimdiki zamana ilişkin kabus senaryosu yer alıyor. Bunun bir senaryodan ibaret olduğunu düşünmüyorum çünkü geçmiş de internette yaptığım araştırmalara göre bazı gizli yapılanmaların dünya üzerinde oynadıkları oyundan bahsediliyor. Kitap da yapılan şeyler hayali olarak gösterilmiş ancak okuyan herkes biraz düşünüp sorguladığında ne kadar gerçekçi bir kitap olduğunu anlayacaktır. Bu yüzden hiç kitap okumayı sevmediğim halde benim bile ilgimi çeken kitap olmuştur.

Hayvan Çiftliği

Hayvan çiftliği kitabının kapak fotoğrafı belki yazıyı okumadan önce ilginizi çekmiş olabilir. Ben kitabın kapak fotoğrafından çok içeriği ile ilgilendiğim için kapak fotoğrafında ne olduğunu pek önemsemiyorum. Kitabın içeriğinde reel sosyalizm’den ve eşitlikçi bir topluluk da içlerinden birinin liderlik isteğiyle topluluğu amacından saptırdığından bahsediyor. Tam emin olmamakla beraber sanırım bunun karşılığı komünizm oluyor. Ben komünist bir görüşe sahip değilim fakat bazen farklı görüşteki kişilerin düşüncelerini dinlemek/öğrenmek insana birşeyler katar.

Kitabı çok fazla okuyamadığım için elimden geldiğince sizlere kitapların içeriğinden bahsetmeye çalıştım. Hayvan çiftliğini bilmem ama 1984 kitabını okumanızı kesinlikle öneririm.

Son olarak hediyelerinden dolayı arkadaşım Turan‘a tekrar tekrar teşekkür ederim.