PHP İlişkisel Dizi Değişken Oluşturma

PHP İlişkisel Dizi Değişken Oluşturma

İki adet dizi değişken tanımladığımızı düşünelim. Ve bu dizi ilk dizi değişkeni değerini anahtar olarak kullanarak diğer dizi değişken değeri ile ilişkilendirme yapacağız. İki dizi değişkeni ilişkilendirmek için array_combine fonksiyonunu kullanacağız. PHP dizi değişken ilişkilendirme ileride bazı sistemlerde düzenleme yaparken işimize yarayacaktır.

Array_combine fonksiyonunu kullanırken ilk argüman kısmına dizi değişken değerini anahtar olarak kullanmak istediğimiz dizi değişkeni adını yazıyoruz, ikinci argümana ise değerini kullanmak istediğiniz dizi değişkenin adını yazıyoruz. Dizi değişken ilişkilendirmeyi daha iyi anlamamız için bir örnek yapalım. Örneğin bir blog sisteminde haftanın günleri ingilizce olarak tanımlanmış olsun ve biz bunu türkçe olarak ekrana bastıralım.

$blogdakihaftaningunleri = array(
1 => "Monday",
2 => "Tuesday",
3 => "Wednesday",
4 => "Thursday",
5 => "Friday",
6 => "Saturday",
7 => "Sunday"
);Blog sisteminde haftanın günleri için yukarıdaki gibi bir dizi değişkeni tanımlı olduğunu düşünelim. Ve bu dizi değişkeni değerlerini aşağıda tanımladığımız dizi değişkeni değerleri ile ilişkilendirelim.

$turkcehaftaningunleri = array(
1 => "Pazartesi",
2 => "Salı",
3 => "Çarşamba",
4 => "Perşembe",
5 => "Cuma",
6 => "Cumartesi",
7 => "Pazar"
);İlişkilendirme yaparken bir değişkene tanımlama yaparak ilişkilendirelim ve ilişkilendirdiğimiz dizi değişkenleri ekrana bastıralım.

$cevirilmisguler = array_combine($blogdakihaftaningunleri,$turkcehaftaningunleri);
print_r($cevirilmisguler);İlişkilendirdiğimiz dizi değişkenin anahtarları ve değerleri aşağıdaki gibi olacaktır.

Array
(
    [Monday] => Pazartesi
    [Tuesday] => Salı
    [Wednesday] => Çarşamba
    [Thursday] => Perşembe
    [Friday] => Cuma
    [Saturday] => Cumartesi
    [Sunday] => Pazar
)Yani sonuç olarak ilk dizi değişkeninin değerini anahtar değer, ikinci dizi değişkenin değerini ise bu anahtarların değeri yapmaktadır.