Adil Kullanım Kotasında Yeni Düzenlemeler

Adil Kullanım Kotasında Yeni Düzenlemeler

Selamlar,

Öncelikle bugün 2017 yılına giriyor olmamız vesilesiyle yeni yılın herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum. Bugün teknoloji haberlerinde sırf hit alabilmek için "Adil Kullanım Kotası(AKK/AKN) 2018 yılında kaldırılıyor" şeklinde başlıklar gördüm ancak içeriğini okuduğumuzda 2018 yılının son günü bu uygulamanın başlayacağını öğrenerek yıkılıyoruz. Geçtiğimiz günlerde BTK bir karar taslağı yayınlayarak vatandaşların geri bildirim göndermesini istemişti. BTK'nın yayınladığı taslak kararın hiç iç açıcı olmadığını gördüğümüzde yıkıldık fakat vatandaş olarak yaptığımız geri bildirimler sayesinde "bunada şükür, şimdilik buda işimizi görür" dediğimiz bir AKK/AKK kararı açıklandı.

Bu karara göre 31.12.2018 tarihinde adil kullanım noktası olarak adlandırılan ancak adil olmayan uygulamaya tamamen son verilecek ve AKK dediğimiz illet tamamen kaldırılana kadar 1 mayıs 2017 tarihi itibariyle kullandığımız internet hız tarifesine göre adil kullanım kotası uygulanacak.
Saat 02:00 ile 08:00 arası kullandığımız data verileri adil kullanım kotasına dahil edilemeyecek.
Bu açıklanan kararlar ise 1 mayıs 2017 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacak. Burada küfür ettiğinizi duyar gibiyim ve küfür etmekte haklısınız 5 ay geç uygulanacak olması kabul edilebilir birşey değil.

Hız tarifelerine göre uygulanacak AKK hız sınırı ise şöyle:
Adil kullanım kotası düzenlemeye göre hız sınırları

Ben 25 mbps fiber internet hız tarifesini kullanıyorum. Adil kullanım noktasını geçtikten sonra hızım bu tabloya göre 16 mbps hıza düşecek. AKK kaldırılana kadar AKK sonrası 3 mbps hız kullanmaktansa 16 mbps kullanmak biz internet kullanıcıları için çok iyi olacak.

Umarım verilen sözler tutulur ve belirtilen tarihlerde bu durum eksiksiz uygulanır.